انتخاب شرکت توانمند در حوزه خدمات شهري/ اجراي پروژه‌هاي بازآفريني در شهرکرد سرعت مي‌گيرند

اندازه متن
تاریخ انتشار: 1399/06/23 10:21:23
رئيس شوراي اسلامي شهرکرد گفت: در اجراي پروژه‌هاي ناحيه غرب هيچ مشکلي وجود ندارد اما تمام پروژه‌هاي شهر شهرکرد ايراداتي دارند که بايد دلايل وجود اين مشکلات مشخص و اجراي پروژه‌‌هاي بازآفريني سرعت گيرند.

فرهاد رئيسي در دويست و هشتاد و ششمين جلسه علني شورا با اشاره به اهميت انتخاب شرکت خدمات شهري توانمند اظهارداشت: نفس قانون براي ما مهم است بنابراين بايد شرکتي که انتخاب مي‌شود براساس قانون تمام مراحل را طي و از لحاظ فني توانمندي کامل را داشته باشد.
وي با بيان اينکه شوراي شهر مجري کار نيست و بايد بر کار خدمات شهري نظارت کند، افزود: با کسي دشمني نداريم و از طرفي با کسي هم عقد اخوت نبسته‌ايم بنابراين در انتخاب شرکت بايد نظارت کافي وجود داشته باشد و نهايتاً تا اوايل مهرماه سال جاري شرکت مربوطه انتخاب شود.
رئيس شوراي اسلامي شهرکرد بيان کرد: بايد اين آمادگي هم وجود داشته باشد که اگر تا زمان اتمام قرارداد شرکت فعلي، پيمانکار انتخاب نشد، شهرداري بتواند براي جمع‌آوري زباله و نظافت شهر اقدامات لازم را انجام دهد.
رئيسي با اشاره به موضوعات و مشکلات عمران و بازآفريني خاطرنشان کرد: مهم‌ترين اولويت کاري ما مناطق کمتربرخوردار شهر نظير ناحيه غرب شهرکرد، بافت‌هاي قديمي و بافت‌هاي سنتي است  که بايد بتوانيم با انجام اقداماتي، ارزش افزوده در اين مناطق ايجاد و يک رونق اقتصادي در تمام شهر خلق کنيم.
وي با اشاره به اهميت تهيه طرح جامع گفت: طرح جامع از سليقه محوري‌ها و جزيره‌اي عمل کردن‌ها پرهيز مي‌کند اما در برخي مواقع عدم هماهنگي ميان شهرداري و راه و شهرسازي مشکلاتي ايجاد و خلأها سبب سوءاستفاده مي‌شود.
رئيس شوراي اسلامي شهرکرد با بيان اينکه پروژه ميدان امام‌‌زادگان دوخاتون(س) به‌نوعي آبروي مديريت شهري است، ادامه داد: مردم در اين پروژه شهرداري و شوراي شهر را مي‌شناسند، در حالي که راه و شهرسازي بايد مشارکت داشته باشد بنابراين بايد رضايت مردم در اجراي پروژه‌ها در اولويت باشد.
رئيسي با اشاره به پيش‌بيني اعتبارات براي فضاي سبز محله مسجد ابومحمد شهرکرد گفت: اعتبارات از محل بازآفريني پيش‌بيني شده اما فضاي سبزي در اين محل اجرا نشده است در صورتي که اين محله به ۲۵۰ مترمربع فضاي سبز نياز دارد که شهرداري بايد کمک کند تا اين فضاي سبز تکميل شود.
وي گفت: ۴۵۰ ميليون تومان اعتبارات گره‌‌گشايي راه و شهرسازي با کمک و هماهنگي سازمان عمران و بازآفريني شهري در راستاي عقب‌نشيني دو محله هزينه مي‌شود.
رئيسي با بيان اينکه در ناحيه غرب اقدامات خوبي صورت پذيرفته اما براي اتصال پروژه انجام شده پيرامون قلعه چالشتر‌ با ميدان و خيابان اصلي بايد اقدامات بيشتر و موثرتري انجام شود، تصريح کرد: در اجراي پروژه‌هاي ناحيه غرب هيچ مشکلي وجود ندارد اما تمام پروژه‌هاي شهر شهرکرد ايراداتي دارند که بايد دلايل وجود اين مشکلات مشخص و اجراي پروژه‌‌هاي بازآفريني سرعت گيرند.

طيبه شريفي نايب رئيس شوراي اسلامي شهرکرد در ادامه جلسه با اشاره به اطلاع‌رساني در خصوص برگزاري مناقصه خدمات شهري بيان کرد: شرايط بايد به گونه‌اي ترتيب داده شود که براي برگزاري مناقصات اطلاع‌رساني کامل انجام و در صورت عدم استقبال آسيب‌شناسي شود.
وي با بيان اينکه شرکت منتخب بايد علاوه‌بر نظافت شهري به زيرمجموعه خود در بحث پرداخت حقوق پاکبانان و کارگران توجه کند، افزود: پاکبانان سخت‌ترين کار را در شهر انجام مي‌دهند اما کم‌ترين دريافتي را دارند بنابراين در انتخاب شرکت بايد اين موارد مدنظر و مورد ارزيابي قرار گيرد.
شريفي با اشاره به اعتبارات عمران و بازآفريني ادامه داد: اعتبارات نبايد بدون برنامه‌ريزي در سطح شهر هزينه شود بنابراين بايد جهت هزينه‌کرد اعتبارات در شهر يک هماهنگي ميان شهرداري و راه و شهرسازي و ساير دستگاه‌هاي متولي ايجاد شود.
وي با بيان اينکه اگر قرار است اعتبارات بدون برنامه‌ريزي و بدون اجراي طرح بزرگي هزينه شود، آسيب ايجاد مي‌کند، گفت: همه مردم شهر بر اين موضوع اذعان دارند که ميدان امام‌‌زادگان دوخاتون(س) نبايد به اين صورت طراحي مي‌شد بنابراين بايد نظارت و کارشناسي دقيق‌تري صورت پذيرد و کميته‌اي تخصصي تشکيل تا کار بررسي و شهرداري و راه و شهرسازي توپ را به ميدان يکديگر نيندازند.

حيدر عليپور عضو شوراي اسلامي شهرکرد در ادامه جلسه با اشاره به انتخاب دقيق پيمانکار خدمات شهري گفت: ارزيابي‌ها در انتخاب شرکت بايد با دقت و نظارت کافي انجام و پيمانکاري انتخاب شود که توانمند و رضايتمندي شهروندان و مجموعه مديريت شهري را اولويت کارخود قرار دهد.
وي گفت: نظارت دقيق بر انتخاب شرکت مي‌تواند از بروز مشکلات در شهر و شرکت افراد ناتوان و ضعيف در مناقصه جلوگيري کند.
عليپور ادامه داد: با توجه به اينکه شهرداري ماشين‌آلات زيادي ندارد مي‌طلبد نسبت به خريد ۳۰ دستگاه نيسان پرس پسماند اقدامات لازم را انجام تا در مواقع ضروري مورد استفاده قرار گيرد.
مصطفي حيدري عضو شوراي اسلامي شهرکرد در ادامه ضمن تاکيد بر انتخاب شرکت متخصص و متعهد بيان کرد: ارزيابي دقيق شرکت‌ها بايد مبناي کار شهرداري قرار گيرد و شرکت‌هايي که انتخاب مي‌شوند تجهيزات کامل براي انجام امور را داشته باشند.
وي گفت: امروز مديريت راه و شهرسازي براي کمک به مديريت شهري به ميدان آمده و براي اجراي پروژه‌ها از محل اعتبارات بازآفريني هزينه مي‌کند بنابراين براي رفع مشکلات مي‌توان با جلسه و مذاکره تعامل برقرار و مشکلات مرتفع شود.

عليرضا توکلي عضو ديگر شوراي اسلامي شهرکرد در ادامه جلسه خاطرنشان کرد: نيت همه ما تحويل کار به يک پيمانکار توانمند است اما در قانون آمده است که اگر تعداد شرکت‌کنندگان در مناقصه کمتر از ۵ نفر بود و يا تباني صورت پذيرفت مناقصه لغو و مجددا برگزار شود.
وي گفت: در برخي مواقع با بي‌درايتي و عدم تعهد پيمانکار نسبت به شرح وظايفش مواجه شده‌ايم بنابراين بايد در ارزيابي‌ها، نظارت‌ها و دريافت ضمانت‌نامه‌ها دقت و بررسي بيشتري انجام شود.
توکلي با بيان اينکه حضور سياست‌هاي جامع بازآفريني بايد از صافي نگاه اجتماعي گذر کند، ادامه داد: طولاني‌شدن پروژه‌ها در چشم شهروندان ناخوشايند است هرچند برخي مواقع گناه را به گردن کمبود و يا عدم تخصيص اعتبارات مي‌اندازيم اما براي رفع اين مشکل هم مي‌شود راهکار پيدا کرد و از استانداري کمک گرفت.
وي افزود: راه و شهرسازي هم براي جلوگيري از ايجاد ديون مي‌تواند زمين در اختيار دستگاه‌ها قرار دهد.
عضو شوراي اسلامي شهرکرد خاطرنشان کرد: وظيفه ذاتي شوراي شهر نظارت بر عملکرد دستگاه‌هايي است که به نوعي با مديريت شهري در ارتباط هستند بنابراين بايد با يک نگاه عملياتي جهت اجراي پروژه‌ها با دستگاه‌ها همکاري کند.

حميد فتح‌اللهي عضو شوراي اسلامي شهرکرد در ادامه گفت: برگزاري مناقصات به جهت انتخاب شرکت برتر است و حضور پيمانکار توانمند قطعاً رضايت مردم را به دنبال خواهد داشت بنابراين بايد هرچه سريع‌تر نسبت به انتخاب شرکت اقدام شود، چرا که اگر زباله‌ها يک شب جمع‌آوري نشود مشکلات عديده‌اي در شهر به وجود مي‌آيد.
وي افزود: ارزيابي شرکت بسيار حائز اهميت است چرا که اگر شرکت ضعيفي نمره قابل قبول را دريافت کرد اما شرح وظايف را به خوبي اجرا نکرد مشکلات و نارضايتي‌ها را به وجود مي‌آورد بنابراين نظارت دقيق از سوي مجموعه مديريت شهري بايد انجام شود.
فتح‌اللهي گفت: از ميدان ابوعلي سينا تا ميدان فردوسي شهرکرد قابليت خوبي براي راه‌اندازي بازارچه وجود دارد که به عنوان يک چشم‌انداز مي‌تواند در برنامه قرار گيرد.

امامقلي بلالي عضو شوراي اسلامي شهرکرد در ادامه جلسه بيان کرد: متاسفانه شرکت خدمات شهري فعلي مبالغ خوبي به‌عنوان اضافه‌کاري دريافت اما تعهدات خود نسبت به پاکبانان را انجام نداده است
وي افزود: با توجه به وضعيت کرونا و بهداشت نامطلوبي که در شهر وجود دارد پاکبانان در اين شرايط به مردم خدمت مي‌کنند اما حقشان‌ ضايع شده است بنابراين فردي که در مناقصه شرکت مي‌کند بايد به وظايف خود نسبت به پاکبانان هم توجه ويژه داشته باشد.
عضو شوراي اسلامي شهرکرد با بيان اينکه در محله مسجد ابومحمد کار کارشناسي دقيق انجام نشده است، ادامه داد: راه و شهرسازي بايد براي انجام کار در محلات مختلف شهرکرد به کمک شهرداري بيايد و راهکار ارائه کند.

بهادر عبدالغني شهردار شهرکرد در ادامه جلسه بيان کرد: اميدوار هستيم که از مناقصه انتخاب پيمانکار خدمات شهري استقبال خوبي صورت پذيرد و به دنبال اين هستيم که بهترين و توانمندترين پيمانکار جهت انجام امور مربوطه انتخاب شود.
وي افزود: تمام موارد کيفي و کمي در فرم ارزيابي پيش‌بيني شده است که با کسب حداقل ۶۰ درصد امتياز شرکت انتخاب و پس از آن مورد بررسي‌ قرار مي‌گيرد.
شهردار شهرکرد تصريح کرد: شهرداري آمادگي دارد تا هر کجا نياز بود همکاري لازم را با راه و شهرسازي داشته باشد چراکه هدف هر دو دستگاه توسعه و رونق و آباداني شهر است.

 پيش‌بيني ۱۹ ميليارد تومان اعتبار بازآفريني در شهر شهرکرد

ابراهيم عليرضايي معاون بازآفريني مسکن و شهرسازي چهارمحال و بختياري در ادامه جلسه با بيان اينکه سال گذشته ۲۲۸ ميليون تومان از محل  اعتبارات بازآفريني در شهرکرد هزينه شد، گفت: امسال براي شهر شهرکرد ۱۹ ميليارد تومان از محل اعتبارات بازآفريني پيش‌بيني شده که ۸ ميليارد تومان آن براي ناحيه غرب مي‌باشد که در حال حاضر ۱۰ پروژه مشترک با شهرداري در حال اجرا است
وي با بيان اينکه هم‌اکنون از محل اعتبارات بازآفريني ۳۵ پروژه در استان تعريف و فعال است، افزود: راه و شهرسازي هيچ پروژه‌اي را به تنهايي تعريف نکرده است و تمامي پروژه‌ها به صورت مشارکتي انجام مي‌شود.
عليرضايي بيان کرد: در بحث بازآفريني ۴۰ درصد کار توسط ساير دستگاه‌ها، ۳۰ درصد توسط شهرداري و ۳۰ درصد هم توسط راه و شهرسازي انجام مي‌شود که اين موضوع به صورت کامل تحقق نيافته و ما به تنهايي وارد ميدان شده‌ايم‌ در صورتي که براي انجام پروژه همراهي همه دستگاه‌ها را نياز داريم.

کد خبر: 62682 نمایش: 883


کلیه حقوق این وبسایت متعلق به شهرداری شهرکرد میباشد.