از تعيين تکليف پروژه‌هاي نيمه تکميل شهرکرد تا راه‌اندازي شهرک بازيافت زباله

اندازه متن
تاریخ انتشار: 1399/04/08
عضو شوراي شهر شهرکرد گفت: برخي‌ پروژه‌هاي شهر شهرکرد پس از گذشت ۲۰ سال هنوز تعيين تکليف نشده‌ که بايد تدابير لازم در اين باره اتخاذ شود‌.

جلسه علني شوراي شهر شهرکرد امروز با حضور شهردار‌ و اعضاي‌ شورا برگزار شد‌.
در ابتداي جلسه حيدر عليپور ضمن تقدير از حضور رسانه‌ها اظهارداشت: در جهت توسعه و آباداني و سازندگي شهر، رسانه‌ها‌ پل ارتباطي بسيار قوي هستند و مي‌توانند مشکلات مردم را با شورا در ميان بگذارند.
وي افزود: اقدامات و خدمات خوبي توسط مديريت شهري و شورا ارائه شده که رسانه‌ها مي‌توانند خدمات را منعکس و از طرفي مشکلات را نيز به شورا انتقال دهند‌.
رئيس شوراي شهر شهرکرد  با اشاره به شرکت جمع‌آوري و حمل زباله بيان کرد: با توجه به عدم ثبات اقتصادي و شرايط موجود کشور به دليل شيوع ويروس‌ کرونا شرکت‌ حمل زباله‌ خواستار فسخ قرارداد شده است‌.
عليپور خاطرنشان کرد: براي شروع کار و برگزاري مزايده‌ جهت انتخاب شرکت‌ جديد‌ بايد شرح خدمات به صورت صريح و برحسب واقعيت انجام شود، وزن واقعي‌ زباله‌ در پايان کار مشخص شود‌ و اعتقاد داريم که در راستا‌ي خدمت به مردم در اين حوزه يک پيمانکار قدرتمند‌ و باتجربه انتخاب شود.
وي گفت: همانگونه‌ که براي اجراي پروژه ‌ برج دوقلو‌ از ظرفيت قرار‌گاه خاتم‌الانبياء‌ استفاده شد، بنابراين در حوزه خدمات شهري نيز بايد يک پيمانکار  با تجربه ورود پيدا کند‌.
رئيس شوراي شهر شهرکرد خاطرنشان کرد: برگزاري مزايده و مناقصه به صورت يکساله يکي‌ از کارهاي خوب شهرداري است چرا که مزايده‌ها سالانه با توجه به شرايط اقتصادي برگزار مي‌شود‌.
عليپور با اشاره به نظافت‌ و  بهداشت شهر شهرکرد تصريح کرد: شهر شهرکرد از لحاظ نظافت، تميزي و بهداشت جزء‌ 5 استان‌ برتر کشور است و تاکيد ما بر انتخاب پيمانکار جهت ارائه خدمات شهري به دليل ارتقاء‌ سطح سلامت مردم است.
طيبه شريفي نايب رئيس شوراي شهر شهرکرد نيز در ادامه جلسه با اشاره به بازديد به عمل آمده از استان اصفهان و نشست با شهردار اصفهان بيان کرد:  استفاده از تجربيات همکاران ما در شهرهاي ديگر مي‌تواند چراغ راهي براي توسعه شهر داشته باشيم.
وي با اشاره به جريمه‌هايي‌ که در کميسيون‌ ماده 100 انجام شده است، افزود: در برخي مواقع بدون توجه به قانون‌ جرايمي انجام شده و در برخي مواقع مراکزي با تغيير کاربري خود از پرداخت حق و حقوق شهرداري خودداري کرده‌اند ‌که در اين خصوص بايد تدابيري اتخاذ شود.
شريفي با اشاره به جمع‌آوري زباله‌ به صورت منطقه‌اي تصريح کرد: يکي از مزيت‌هاي اجراي طرح جمع‌آوري زباله‌ به صورت منطقه‌اي ايجاد رقابت بين پيمانکاران است و اين مي‌تواند نظافت و بهداشت بيشتر شهر را به دنبال داشته باشد‌.
امامقلي‌ بلالي عضو شوراي شهر شهرکرد نيز در ادامه جلسه با‌ اشاره به پروژه‌هاي نيمه تکميل در سطح شهر شهرکرد گفت: بسياري از پروژه‌ها هستند‌ که بيش از 20 سال از عمر آن‌ها مي‌گذرد‌ اما تاکنون تعيين‌ تکليف‌ نشده‌اند بنابراين با توجه به اينکه وظيفه اصلي ما خدمت به مردم است بايد تلاش کنيم، هرچه‌ سريع‌تر نسبت‌ به تعيين‌ تکليف‌ اين پروژه‌ها اقداماتي انجام دهيم‌.
وي افزود: خيابان اقبال‌ لاهوري‌ بيش از 20 سال است که زمين خريداري و يا تملک شده و جهت‌ بازگشايي آن در کميسيون ماده 5 مطرح اما تاکنون اقداماتي انجام نشده است‌.
عضو شوراي شهر شهرکرد بيان کرد: اراضي دره‌دي‌، منطقه‌ بروم‌پهنه‌ و صنايع‌ حوضچه‌اي، جاده‌ قديم ‌شهرکرد، حريم و جوي و جدول‌ قريه‌ دهکرد از جمله پروژه‌هاي نيمه تمام شهر هستند که‌ بايد تدابير لازم اتخاذ گردد‌.
بلالي با اشاره به برگزاري مراسمات عزا‌ در ايام کرونا‌ ادامه‌ داد: مي‌طلبد در روزهايي که چندين مراسم در آرامستان همزمان برگزار مي‌گردد، يک مکان جهت استقرار مداحان در نظر گرفته شود و اجراي مداحي آن‌ها با نوبت اجرا شود.
وي با اشاره به اجراي طرح يک نماي يک شکل براي ساختمان گفت: با توجه به اينکه در بسياري‌ از شهرها‌ و کشورهاي اروپايي در يک خيابان و يا يک محله ساختمان‌ها از يک نما استفاده مي‌کنند، مي‌طلبد اين طرح در دستور کار شهرداري و شورا قرار گيرد تا جلوه‌اي بهتر به شهر بدهند‌.
عضو شوراي شهر شهرکرد بيان کرد:  کميته‌اي تشکيل و املاک‌ شهرداري از کمترين مساحت تا بيشترين‌ مساحت ثبت شود چرا که اگر املاک‌ گذشته حفظ شده بود در حال حاضر به عنوان يکي از ثروتمند‌ترين‌ شهرداري‌ها بوديم‌.
بلالي با بيان اينکه حفاظت از اموال شهرداري وظيفه ما است، بيان کرد: در حالي که بايد خدمت به مردم به نحو‌ احسنت‌ انجام شود اما بايد در برابر آن نيز از اموال شهرداري محافظت‌ شود.
وي با اشاره به سد‌ معبر در برخي‌ کوچه‌ و خيابان‌ها گفت: وجود مصالح ساختماني درب‌ امامزادگان دوخاتون(س) شهرکرد و نصب سايه‌بان‌ در برخي کوچه و خيابان‌ها و ايجاد سد‌معبر، براي مردم ايجاد مزاحمت کرده است‌.
حميد فتح‌اللهي عضو شوراي شهر شهرکرد نيز در ادامه جلسه با اشاره به استعلام جهت اجراي باغ خزندگان در شهرکرد بيان کرد: فراخوان جذب سرمايه‌گذار در حال انجام است که راه‌اندازي اين‌ باغ سبب توسعه و رونق گردشگري مي‌شود‌.
وي با اشاره به رايزني‌هاي انجام شده جهت راه‌اندازي بازارچه‌ محلي فروش محصولات بومي گفت: با توجه به سال رونق‌ توليد، اقتصاد مقاومتي، حمايت از کالاي ايراني و شعار امسال که به نام سال جهش توليد است راه‌اندازي اسن بازارچه مي‌تواند زمينه رونق توليد و اشتغال را فراهم کند‌.
عضو شوراي شهر شهرکرد با اشاره به شهرک بازيافت و پسماند زباله ادامه داد: نماينده شهرداري جهت رسيدگي به امورات معرفي شده اما بايد براي اتخاذ نظر هيئت داوري که در مهرماه است دلايل لازم ارائه شود‌.
فتح‌اللهي با اشاره به پرداخت عوارضات‌ شهرداري و تغيير کاربري‌ها گفت: برخي‌ مراکز کاربري، خدماتي دارند اما عوارض مسکوني پرداخت مي‌کنند و حق و حقوق شهرداري در نظر گرفته نمي‌شود که در اين راستا بايد نظارت کافي انجام شود.
وي با اشاره به انتخاب شرکت جهت جمع‌آوري زباله‌ها خاطرنشان کرد: با توجه به شيوع ويروس کرونا، منطقه‌اي شدن جمع‌آوري زباله شايد از لحاظ بهداشتي کار درست نباشد بنابراين بايد در تمام شرايط در ابتدا سلامت مردم ما نظر قرار داده شود‌.
عضو شوراي شهر شهرکرد تصريح کرد: با توجه به شرايط اقتصادي کشور بايد در صرف بودجه و اعتبارات مديريت لازم انجام شود‌.
فرهاد رئيسي عضو شوراي شهر شهرکرد نيز در ادامه جلسه با اشاره به نحوه‌ جمع‌آوري زباله افزود: شهرک بازيافت يک غصه‌ و قصه‌ براي شهر است که بايد هرچه سريع‌تر اين موضوع با رعايت قوانين تعيين تکليف شود.
وي با بيان اينکه جايگاه تفکيک زباله‌ بايد مشخص شود، گفت: اعتقاد دارم که جمع‌آوري زباله بايد به صورت منطقه‌اي انجام شود چرا که علاوه‌بر ايجاد رقابت سبب مي‌شود که انحصاري‌ که سال‌ها ايجاد شده شکسته شود.
ساخت‌وساز غيرمجاز در شهرکرد کاهش چشمگيري داشته است
عضو شوراي شهر شهرکرد بيان کرد: در کشور يک نوع بهم ريختگي اقتصادي را شاهد هستيم و مسائل و مشکلات قابل پيش‌بيني نيست بنابراين بايد شرايط پيمانکار هم درنظر گرفته و اگر به صورت منطقه‌اي جمع‌آوري زباله‌ انجام شود ضرر‌ و زيان پيمانکار نيز کاهش مي‌يابد‌.
رئيسي با بيان اينکه در برخي مواقع شرکت جمع‌آوري زباله به صورت کامل وظايف خود را انجام نداده است، ادامه داد: پيمانکاراني که در مزايده برنده مي‌شوند بايد وظايفشان‌ را به صراحت اعلام کنيد و همچنين باسکول پسماند راه‌اندازي شود و تناژ دقيق زباله مشخص شود‌.
عضو شوراي شهر شهرکرد خاطرنشان کرد: بنابراين بايد پيمانکار ارزيابي شود و در صورت عدم کارآيي پيمانکار خلع و از ظرفيت افراد ديگر استفاده و از نظرات افراد باتجربه بيرون از استان نيز بهره‌مند شويد‌.
سوء‌ مديريت‌ها در مجموعه شهري برطرف شود
مصطفي حيدري عضو شوراي شهر شهرکرد در ادامه جلسه با اشاره به پسماند زباله‌ گفت: حدود 9 سال است که زباله‌ به صورت تناژ ارائه مي‌شود اما هنوز باسکول نداريم بنابراين بايد بدانيم ميانگين زباله به چه صورت محاسبه‌ مي‌شود‌.
وي افزود: عدم وجود باسکول براي‌ زباله به دليل کم کاري پيمانکار نيست بلکه به دليل سوءمديريت‌ها است.
حيدري ادامه داد: براي اجراي طرح جمع‌آوري زباله کار بايد کارشناسي‌ و مزيت و معايب‌ طرح بررسي شود اما منطقه‌اي شدن اين موضوع مي‌تواند موثرتر‌ و بهتر از گذشته باشد.
عضو شوراي شهر شهرکرد با بيان اينکه در قبال عوارضاتي که از مردم اخذ مي‌شود بايد خدمات خوب ارائه شود، تصريح کرد: ميزان سطح و سطوحي‌ که توسط پيمانکار در خصوص انجام کار در جوي و جداول و ... ارائه مي‌شود واقعي نيست و اين مشکلي است که در سيستم مديريتي بايد رفع شود.
عليرضا توکلي عضو ديگر شوراي شهر شهرکرد نيز با اشاره به تبصره‌ 5 کميسيون ماده 100 گفت: در قانون به صراحت بيان شده است در صورت اختلافي‌ که در اراضي که کاربري مسکوني يا تجاري هستند بدون پروانه و يا بيشتر از حد مجاز ساخت و ساز انجام دهند جريمه شوند و تخريب صورت نگيرد‌.
وي افزود: در تبصره‌ بند 24 ماده 55 قانون شهرداري‌ها نيز گفته شده اگر واحد تجاري باشد اما استفاده‌ ديگري شود انسداد‌ و رد مي‌شود‌.
عضو شوراي شهر شهرکرد بيان کرد: در صورت استفاده از حضور دو پيمانکار جهت جمع‌آوري زباله بايد در قرارداد قيد شود که در صورتي که يکي از پيمانکاران کار را رها کرد پيمانکار ديگر بايد ادامه کار را انجام دهد‌.
بهادر عبدالغني شهردار شهرکرد در ادامه جلسه در خصوص شهرک بازيافت زباله گفت: با توجه به حضور يک مشاور و سازنده‌ قطعات‌ در مقياس‌ کلان، از شهرک بازيافت زباله‌ بازديد و با مدير سرمايه‌گذاري شهرداري نيز رايزني‌هاي لازم را انجام داده‌اند.
عبدالغني افزود: شهرک بازيافت زباله به يک سوله حدود 1400 متر و تجهيزاتي جهت جداسازي نياز دارد و تا بازيافت کامل حدود 10 ميليارد تومان اعتبار نياز است که فراخوان با نظر مشاور آماده و عزم جدي داريم که کار شروع و از سال آينده تفکيک زباله انجام شود.
شهردار شهرکرد بيان کرد: جهت جمع‌آوري زباله‌ نيز ما به دنبال پيمانکاري هستيم که بتواند به بهترين نحو‌ خدمات‌ را ارائه و سبب ايجاد مشکل براي سازمان نشود.
وي خاطرنشان کرد: منطقه‌اي شدن جمع‌آوري زباله نيز مشکلي پيش نخواهد آورد و در صورت وجود مشکل بعد از يک سال روش‌ جمع‌آوري اصلاح مي‌شود.

کد خبر: 62527 نمایش: 1766


کلیه حقوق این وبسایت متعلق به شهرداری شهرکرد میباشد.