​نشست هم انديشي پيوند نوجوانان و جوانان با مسجد در شهرداري شهرکرد برگزار شد

اندازه متن
تاریخ انتشار: 1398/05/19
نشست هم‌انديشي در راستاي افزايش نشاط و شادابي شهروندي در پيوند نوجوانان و جوانان با مسجد با حضور مسئولان، حجت‌الاسلام تقديري و هيئت امناي ۱۰ مسجد شاخص شهرکرد در سالن اجتماعات شهرداري شهرکرد برگزار شد. در اين جلسه مسائل و مشکلات مساجد مختلف بررسي و درمورد انجام فعاليت‌هاي فرهنگي در مساجد بحث و تبادل نظر شد.

حجت‌الاسلام حامد تقديري در اين جلسه با اشاره به سخنان مقام معظم رهبري در مورد آرايش جنگي در آموزش و پرورش اظهارداشت: عرصه آموزش و پرورش يکي از عرصه‌هاي مهم جنگ است.
وي افزود: سند بالادستي ۲۰۳۰ وجود دارد که بخشي ناظر به آموزش و پرورش است رهبري در اين مورد فرمودند سند ۲۰۳۰ سند تربيت سرباز براي دشمن است بنابراين بايد در محور ساختارهاي آموزش و پرورش، مدارس مسجدمحور و محتوا عمل کرد.
مديرعامل مدارس علوم معارف و انساني صدرا عنوان کرد: در بحث برنامه‌ها و قالب‌ها بايد کار شود برگزاري برنامه‌هايي مانند اردوهاي سبک زندگي، بازي، نامه‌نگاري، جشنواره نمايشي و۰۰۰ مي‌تواند براي کودکان و نوجوانان  اثربخش باشد اما اين برنامه‌ها بايد کودک‌پسند و نوجوان‌پسند باشد.
معاون تبليغات حوزه علميه چهارمحال و بختياري نيز در اين جلسه با اشاره به اينکه استان نياز شديد به مدارس معارف و صدرا دارد، اظهارداشت: حدود ۱۰ مدرسه در شهرکرد تحت نظر حوزه علميه با نام امين در استان فعاليت مي‌کند.
وي افزود: حوزه علميه استان آمادگي کار بر روي دانش‌آموزان معدل پايين و کار فرهنگي در مدارس استان را دارد.
مرداني گفت: مساجد فقط براي برپايي نماز جماعت نيست در استان‌هاي ديگر مباحث مختلف اعم از توليد، فني‌وحرفه‌اي، مباحث فرهنگي و ۰۰۰۰ فعاليت مي‌کنند اما در استان ما مساجد محتوا ندارد و پس از نماز تعطيل مي‌شود بايد روي محتواها مخصوصا گام دوم کار کرد حوزه علميه استان در بحث دوره‌هاي مختلف براي هيئت‌هاي مذهبي و خدام مساجد برنامه دارد.
 امام جماعت مسجد امام هادي شهرک منظريه در اين جلسه اظهار داشت: شهرک منظريه روزي براي افراد کم درآمد جامعه برنامه‌ريزي شده بود اما امروز شاهد اسکان افراد با فرهنگ‌هاي مختلف در اين شهرک هستيم.
وي افزود: تعريف نشدن فضاي فرهنگي و فضاي سبز مناسب براي اين شهرک آسيب‌زاست زيرا بچه‌هاي ساکن در اين شهرک عصرها براي گذراندن اوقات فراغت خود به دليل نبود فضاي سبز در مجتمع‌ها رها مي‌شوند.
 رئيسي ادامه داد: ۱۲ هزار نفر در اين شهرک ساکن هستند اما براي آنها فضاي ديني مناسب از نظر نوع معماري و جانمايي تعريف نشده اين مساجد فاقد خانه عالم است که منجر مي‌شود امام جماعت به‌طور دائم مستقر نباشدبايد فضايي در نزديک مسجد تعبيه شود تا کارهاي فرهنگي در آن اجرا شود.
وي گفت: خانواده‌هاي اين شهرک از وضع موجود در اين شهرک ناراضي هستند کوتاهي عوامل و دستگاه‌هاي مختلف منجر مي‌شود آسيب‌هاي اجتماعي در اين منطقه زياد شود بايد قبل از وقوع اين اتفاق مسئولان فکري کنند.
معاون توسعه مديريت و منابع شهرداري شهرکرد نيز در اين جلسه عنوان کرد: شهرداري شهرکرد قصد دارد در حوزه مسائل فرهنگي در راستاي گام دوم انقلاب در همه نقاط شهر به صورت مساوي برنامه‌هايي اجرا کند.
قربانعلي رجب پور افزود: شهرداري شهرکرد آماده است براي ايجاد شور و نشاط در مساجد استان با همکاري نمايندگان هر مسجد فعاليت‌هاي مختلفي را انجام دهد.
وي اشاره کرد: مساجد مي‌توانند با فرهنگ‌سازي در بين مردم در مباحث مديريت شهري مانند رعايت نظافت شهري به شهرداري کمک کنند.
درادامه طيبه شريفي عضو شوراي اسلامي شهرکرد اظهارداشت: آسيب‌هاي مختلف بايد شناسايي شود تا با کمترين سرمايه‌گذاري و با برنامه‌هاي فکري در جهت رفع آن‌ها کار انجام شود.
وي افزود: مسئولان در ارگان‌هاي دولتي پول مي‌گيرند اما نمي‌توانند از عهده کار فرهنگي برآيند اکثر کارهاي فرهنگي توسط NGO هاي مردمي انجام مي‌شود پس بايد کار را به آن‌ها داد تا کار فرهنگي را به درستي انجام دهند.
عضو شوراي شهر شهرکرد گفت: مساجد فقط براي برپايي نماز نيست با توجه به کمبود زمين و گراني مصالح بايد از مساجد براي کارهاي مختلف استفاده شود.
شريفي ادامه داد: به جاي احداث مسجد بايد مجتمع‌هاي فرهنگي مذهبي ساخته شود که يک طبقه آن مسجد و طبقات ديگر براي انجام کارهاي مختلف فرهنگي اختصاص داده شود.
وي اشاره کرد: استان ما در آسيب‌هاي اجتماعي از جمله نزاع، مواد مخدر، تخريب شخصيت و ... رتبه‌اي بين يک تا ۶ را دارد که جايگاه خوبي در کشور نيست اين امر زنگ خطر را براي استان به صدا درآورده است. نبايد از اين مسائل غافل شد زيرا اگر فردي مبتلا شود گريبان ديگران نيز گرفته مي‌شود.
اين عضو شوراي شهر شهرکرد افزود: بايد قبل از وقوع حادثه برنامه‌ريزي مادي و معنوي کرد تا نشاط و شادابي در نوجوانان ايجاد شود هزينه مادي کم نيست اما چون جزيره‌اي عمل مي‌شود نتيجه‌اي حاصل نمي‌شود.
شريفي عنوان کرد: با هم‌افزايي و کمک گرفتن از افراد مختلف مي‌توان طرح نشاط در نوجوانان و جوانان و ارتباط آن‌ها با مساجد را اجرا کرد خانواده‌ها شيوه برخورد درست با کودک را بايد بدانند اين کار نياز به افراد متخصص دارد که کار آموزش در محلات را انجام دهد بهترين مکان براي آموزش نيز مساجد است تشکيل اتاق‌هاي مشاوره در مساجد   مي‌تواند به اين امر کمک کند.
 

کد خبر: 22231 نمایش: 353


کلیه حقوق این وبسایت متعلق به شهرداری شهرکرد میباشد.